انتخاب زبان

معرفی راهکار مانیتورینگ کارایی برنامه (APM)

معرفی راهکار مانیتورینگ کارایی برنامه (APM)

خلاصه

برنامه های کاربردی هر سال پیچیده‌تر می‌شوند. اما تیم‌ها چگونه باید پیچیدگی نصب محیط برنامه خود را مدیریت کنند؟ نرم افزار مانیتورینگ کارایی APM برای مشاهده کامل سلامت برنامه های شما ضروری است و به شما امکان می دهد تا به سرعت علت یک مشکل را شناسایی کنید.

مروری سریع بر نرم افزار مانیتورینگ کارایی APM

نرم افزار مانیتورینگ کارایی برنامه به شما توانایی ردیابی، اندازه گیری، نظارت و بهینه سازی سلامت کل اکوسیستم برنامه را می دهد. با این دید جامع، کسب‌وکارها می‌توانند از مشکلات کارایی که در غیر این صورت تجربه کاربر نهایی را به خطر می‌اندازد، جلوتر باشند.

بسیاری از تیم های فناوری اطلاعات از نرم افزار مانیتورینگ کارایی APM برای تشخیص ناهنجاری در کارایی برنامه استفاده می کنند: برای شناسایی علت اصلی مشکلاتی مانند تأخیر، قطع و سایر چالش‌های دسترس پذیری. از لحاظ تاریخی، ابزارهای APM به تیم‌های فناوری اطلاعات این توانایی را داده‌اند که با کمک به ایجاد معیارهای کارایی پایه برای بخش‌های مختلف محیط شما، به این مشکلات فائق آیند. با این حال راه‌حل‌های مدرن، APM را یک قدم جلوتر می‌برد و شما را قادر می‌سازد تا رویکردی فعال برای مدیریت کارایی برنامه داشته باشید.

چرا از نرم افزار مانیتورینگ کارایی برنامه استفاده کنیم؟

نرم افزار مانیتورینگ کارایی APM مجموعه ای از ابزارها را ارائه می دهد که زندگی مدیران فناوری اطلاعات را آسان تر می‌سازد. قابلیت‌های APM به شما این امکان را می‌دهد که مشکلات را به سرعت و کارآمد شناسایی و حل کنید، قبل از اینکه مشکلات برروی کاربر نهایی تأثیر بگذارند. این ابزارها با ارائه داده‌ها و معیارهای کلیدی در مورد سلامت برنامه، بررسی خودکار کارایی، و حل فعال مشکلات در زمان وقوع، در زمان تیم‌های برنامه صرفه‌جویی می‌کنند. در اینجا به برخی از مزایای استفاده از نرم افزار مانیتورینگ کارایی APM اشاره می کنیم.

معرفی راهکار مانیتورینگ کارایی برنامه

از پیچیدگی های افزایش یافته در محیط های IT جلوتر باشید

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، نیازهای برنامه ها همیشه در حال تغییر است - چه با نوآوری در هوش مصنوعی برای کمک به مدیران در جمع آوری داده های برنامه به صورت 24/7، و چه در تقویت امنیت برنامه برای شناسایی تهدیدها در زمان واقعی. نتیجه، افزایش پیچیدگی است. این امر باعث می‌شود نرم‌افزار APM برای حفظ سلامت برنامه‌ها و فرآیندهای خودکار مانند یکپارچه‌سازی مداوم و تحویل مداوم (CI/CD) ضروری باشد.

نظارت و اندازه گیری کارایی بدون توجه به مکان و زمان

نرم‌افزار APM به تیم‌ها نگاهی جامع به نحوه مدیریت کارایی برنامه‌ها می‌دهد، بدون توجه به اینکه در کجای دنیا از آنها استفاده می‌شود یا روی چه نوع دستگاهی. این بدان معناست که دیگر نگران تجربه تلفن همراه کاربر نهایی خود نباشید. فرض کنید مشتریان شما در افزودن اقلام به سبد خرید گوشی خود با مشکل مواجه هستند - این مشکل را می توان به راحتی با استفاده از نرم افزار مانیتورینگ کارایی APM شناسایی و برطرف نمود.

اطمینان از قابلیت اطمینان برنامه های حیاتی کسب و کار

یکی از بزرگترین مزایای داشتن نرم افزار مانیتورینگ کارایی APM آن است که می توانید برنامه هایی را که برای تجارت شما مهم هستند نظارت کنید. استفاده از معیارهای کلیدی کسب‌وکار برای اولویت‌بندی بارهای کاری به شما می‌گوید که ابتدا به کدام مسائل بپردازید.

به عنوان مثال، شرکت‌های تجارت الکترونیکی که به دنبال بهینه‌سازی تجربه دیجیتال در طول فرآیند پرداخت هستند، می‌توانند از APM جهت هوشیار بودن از تنگناها استفاده کنند. با تجزیه و تحلیل و بهینه سازی سلامت محیط خود، تجربیات بی عیب و نقص بیشتری را در قسمت جلوی ارائه خواهید کرد. تیم‌های فناوری اطلاعات همچنین می‌خواهند از راه‌حل‌های مدرن APM بهره‌مند شوند که دیدگاهی از کارایی را از دریچه کسب‌وکار ارائه می‌دهند - این بدان معناست که می‌توانید از تراکنش‌هایی که شما بیشتر به آن‌ها اهمیت می‌دهید، گزارش گرفته و جلوتر از آنها باشید. ساده است: زمان خرابی کمتر و زمان بارگذاری سریعتر برابر است با تراکنش های تجاری بیشتر.

یک تجربه دیجیتالی لذت بخش را ارائه دهید

ابزارهای APM در حال ارائه بهترین تجربیات دیجیتال به کاربران نهایی شما هستند. همانطویکه هر شخص فنی به شما خواهد گفت: بدترین راه برای اطلاع از مشکل در برنامه شما، از جانب مشتری است. حتی بدتر؟ پستی در شبکه های اجتماعی که به طور بالقوه می تواند به اعتبار شرکت شما آسیب بزند.

اما با نرم افزار مانیتورینگ کارایی APM، تیم های فناوری اطلاعات می توانند یک قدم جلوتر از مسائل باقی مانده و از بروز مشکلات بزرگتر جلوگیری کنند. زمان بارگذاری سریع، صرف نظر از دستگاه یا مکان، همیشه مورد انتظار مشتری است. ناگفته نماند، آنها انتظار دارند که داده هایشان امن باشد و به طور فعال در برابر تهدیدات محافظت شود. با استفاده از ابزارهایی مانند نظارت مصنوعی و واقعی کاربر، می توانید قبل از اینکه مشتری از آن آگاه شود، مشکلات را در برنامه خود شناسایی نمایید.

ویژگی های کلیدی نرم افزار مانیتورینگ کارایی برنامه چیست؟

عیب یابی کارایی

یک نرم‌افزار جامع APM می تواند به شما کمک کند تعدادی از مشکلات کارایی برنامه را که ممکن است با آن مواجه شوید، عیب‌یابی کنید. این نرم‌افزار بینش‌های کارایی، گزارش‌ها و معیارهایی را ارائه می‌کند تا دید جامعی از سلامت برنامه به شما ارائه دهد. همچنین، نرم افزار مانیتورینگ کارایی APM می تواند به شما کمک کند تا هر گونه مشکل کارایی را به سرعت و کارآمد حل کنید.

تشخیص در سطح کد

عیب‌یابی کد خود را که فوری و خودکار هستند، دریافت کنید. ابزارهای APM به عنوان یک سیستم هشدار اولیه برای شناسایی و تشخیص مشکلات عمل می‌کنند و باید با اکثر زبان‌های برنامه نویسی محبوب مانند جاوا و دات نِت کار کنند. این ابزارها با در اختیار گذاشتن تمام داده‌های کاربردی مورد نیاز خود، حتی تا سطح خطوط برنامه‌نویسی ، به شما کمک می‌کنند تا علت اصلی مشکلات را سریع و کارآمد شناسایی کنید.

معرفی راهکار مانیتورینگ کارایی برنامه

نظارت بر تراکنشهای تجاری

تراکنش تجاری اساساً زمانی است که یک کاربر نهایی تراکنش را برای استفاده مورد نظر برنامه شما اجرا می‌کند. آیا می‌خواهید مسیر خرید مشتری را از لحظه ورود به سایت شما تا زمانی که آن را بررسی کرده است، دنبال کنید؟ نرم افزار APM به شما کمک می کند تا با هر تراکنش، دیدی سطح بالا از کارایی کسب و کار خود و همچنین نمای دقیق تری نسبت به هر خرید داشته باشید. از نرم افزار مانیتورینگ کارایی APM برای تعیین میانگین مدت زمان تراکنش، تعداد خطاهایی که مشتریان شما در برنامه با آن مواجه شده اند، و نیز برای تجزیه و تحلیل تراکنش استفاده کنید.

معرفی راهکار مانیتورینگ کارایی برنامه

قابلیت مشاهده پایگاه داده

مشاهده پایگاه داده به ارائه معیارهایی در مورد کارایی و راندمان پایگاه داده شما می‌پردازد و به شما توانایی عیب یابی مسائل مربوط به کارایی را می دهد. معیارهای کارایی APM را در نمونه های پایگاه داده و سرورهای خود جمع آوری کرده و منابع تاخیر و خطاهای سطح سرور را در برنامه خود شناسایی نمایید.

معرفی راهکار مانیتورینگ کارایی برنامه

زیرساخت و دید ابری

با ظهور نرم افزارهای مبتنی بر ابر در حوزه دیجیتال، یک استراتژی موثرِ نظارت بر ابر بسیار مهم است. نرم افزار مناسبِ APM به شما امکان دید کامل را در تمام لایه های زیرساخت، از جمله شبکه و سرورها ارائه می‌دهد. با این نماها، می‌توانید جریان ترافیک به برنامه خود، سلامتی دارایی های مبتنی بر ابر سازمان خود، اتصالات به سرور، داده های خرابی و موارد دیگر را نظارت کنید. ویژگی‌های نظارت ابری APM به شما این امکان را می‌دهد که معیارها را در سطح کد و دانه‌بندی مشاهده کنید.

معرفی راهکار مانیتورینگ کارایی برنامه

قابلیت های نرم افزار مانیتورینگ APM چیست؟

کشف معماری برنامه درحال اجرا، مدل سازی، نمایش

بینش بی‌درنگ درباره زیرساخت‌های تحویل برنامه شما ضروری است. با کشف، مدل‌سازی و نمایش معماری زمان اجرای برنامه (که به عنوان نظارت از پایین به بالا نیز شناخته می‌شود)، می‌توانید نقشه‌ای از تمام اجزای برنامه خود، از جمله وابستگی‌های خارجی مانندAPIهای شخص ثالث، ایجاد کنید تا نحوه تعامل آنها را ببینید. این قابلیت به شما امکان می‌دهد تا از طریق تصاویر لحظه‌ای از مسیر تراکنش، هر گونه مشکل بین اجزای برنامه خود را به راحتی شناسایی نمایید. همچنین این امکان را به شما می‌دهد تا برای همه گِره‌ها و سرورها در محیط یک برنامه نظارت بالا به پایین داشته باشید.

معرفی راهکار مانیتورینگ کارایی برنامه

تشخیص ناهنجاری

با استفاده از قابلیت‌های یادگیری ماشین خودکار، تشخیص ناهنجاری به شما هشدار می‌دهد که در طول یک تراکنش تجاری، ناهنجاری رخ داده است. تشخیص خودکار ناهنجاری در نرم‌افزار APM از الگوریتمی برای تشخیص هر گونه قرائت غیرعادی برای معیارهای خطا در دقیقه ( EPM) و میانگین زمان پاسخ (ART) استفاده می‌کند. سپس داده‌های مورد سنجش را عادی می‌کند تا اطمینان حاصل شود که همه قرائت‌ها قبل از اطلاع از هرگونه ناهنجاری، دقیق هستند. با دریافت هشدارها در زمان واقعی، می‌توانید به جای از دست دادن زمان برای پیدا کردن مشکل، آماده رسیدگی به هرگونه ناهنجاری در زمان وقوع باشید. با گذشت زمان، الگوریتم می آموزد که چه چیزی رفتار برنامه کاربردی "عادی" را تشکیل می دهد و بر اساس آن محیط شما را پایه گذاری می کند و به کاهش طوفان‌های هشدار کمک می‌کند.

تجزیه و تحلیل ریشه مشکلات کارایی (RCA)

این مرحله بعد از اینکه ابزار APM هر گونه ناهنجاری را شناسایی کرد، انجام می‌شود. تجزیه و تحلیل ریشه مشکلات به شما کمک می کند دقیقاً بفهمید که چرا برنامه شما غیرعادی عمل می‌کند. بنابراین می توانید محیط خود را بهتر درک کرده و میانگین زمان اصلاح (MTTR) را کاهش دهید. RCA همچنین به شما کمک می کند تا مسائل را به تیم مربوطه در سازمان خود انتقال دهید تا سریعتر آنها را حل کند. درست مانند تشخیص ناهنجاری، هوش مصنوعی نیز برای خودکارسازی تجزیه و تحلیل هر ناهنجاری مشکوک استفاده می‌شود و دقیق‌ترین تصویر را از آنچه باعث این مشکل می‌شود به شما ارائه می‌دهد. با استفاده از معیارهای شناسایی دامنه خطا، و همچنین تجزیه و تحلیل مؤلفه‌های آسیب‌دیده، تجزیه و تحلیل علت ریشه‌ای تمام اطلاعاتی را که برای بازگرداندن سلامت برنامه‌تان به آن نیاز دارید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

نظارت بر تجربه دیجیتال کاربر نهایی

دلیلی وجود دارد که این قابلیت در بالای چارچوب مفهومی APM گارتنر قرار گرفته است: کسب‌وکارهایی که تجربه دیجیتال را در اولویت قرار می‌دهند، به احتمال زیاد از رویدادهای تأثیرگذار بر کسب‌وکار جلوتر می‌مانند. ابزارهای APM بسته به نوع کسب و کار شما، دو روش اصلی نظارت بر کاربر نهایی را در اختیار قرار می‌دهد. نیازهای نظارت مصنوعی، از هوش مصنوعی برای شبیه سازی ترافیک در برنامه شما استفاده می‌کند، درحالیکه نظارت کاربر واقعی به شما بینشی از تجربه کاربران فعال می‌دهد. هر دو نظارت مصنوعی و کاربر واقعی می توانند به طور همزمان برای شناسایی و حل مشکلات احتمالی که کاربران شما ممکن است با آن مواجه شوند، مانند زمان بارگذاری کند یا خرابی، مورد استفاده قرار دهند.

معرفی راهکار مانیتورینگ کارایی برنامه

کاربردهای نظارت کاربر نهایی (EUM):

ببینید اکثر ترافیک شما از کجاها در سراسر جهان می آید

ببینید زمان پاسخ کاربر نهایی شما چقدر سریع است

کارایی برنامه خود را برای کاربران تلفن همراه در مقابل دسکتاپ بیابید

برخی از ابزارهای APM همچنین شامل یک نقشه مسافرت هستند تا بتوانید تجربه کاربران خود را در حین حرکت در برنامه دنبال کنید (اینکه با چه مشکلاتی ممکن است در طول مسیر با آنها مواجه شوند). نظارت بر تجربه کاربر نهایی، یکی از بزرگترین مزایای یک ابزار APM است. چرا؟ زیرا ارائه یک تجربه مثبت به کاربران برنامه شما بدان معنیست که آنها برمی‌گردند و برنامه شما را به دیگران توصیه می کنند. یک تجربه کاربری مثبت، سازمان شما را برای رشد مستمر تنظیم می‌کند.

تجزیه و تحلیل کسب و کار

نرم افزار مانیتورینگ کارایی APM به شما این امکان را می‌دهد که سلامت برنامه های خود را از دریچه کسب و کار مشاهده کنید - به این معنی که می توانید از تجزیه و تحلیل کسب و کار استفاده کنید تا کارایی برنامه خود را در یک زمینه تجاری قرار داده و ببینید که سفر مشتری شما چگونه بر سود شما تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، می توانید تعداد مشتریان فعال در سایت تان را در زمان واقعی و همچنین زمان پاسخگویی و میزان خطاها را مشاهده نمایید. برای به حداکثر رساندن کارایی تجاری، می‌توانید KPIهای سفارشی را برای سازمان خود، مانند نرخ تبدیل و نرخ رهاسازی، اولویت بندی کنید. از نقشه جریان تراکنش استفاده کنید تا ببینید مشتریان در کجا با خطا مواجه می شوند یا ترافیک برنامه خود را در طول یک کَمپین یا تبلیغات مهم نظارت کنید

تجزیه و تحلیل و داشبورد

اگر می خواهید واقعاً رهبران تجاری در سازمان خود را تحت تأثیر قرار دهید، این قابلیت به ابزار مهمی در زرادخانه شما تبدیل می‌شود. تجزیه و تحلیل نرم افزار مانیتورینگ کارایی APM می‌تواند به پاسخگویی به تعدادی از سؤالات کسب و کار کمک کند، مانند اینکه چقدر درآمد احتمالی به دلیل خرابی برنامه از دست رفته است، یا اینکه چه تعداد از کاربران شما نتوانسته اند در 24 ساعت گذشته تراکنشهای کسب و کار را به دلیل مشکلات کارایی برنامه انجام دهند. اینها سؤالات مهمی هستند که تجزیه و تحلیل APM می‌تواند به آنها پاسخ دهد. بنابراین آنها می‌توانند متوجه شوند که سلامت برنامه چقدر برای موفقیت تجاری مهم است. یک نرم افزار مانیتورینگ کارایی APM خوب به شما این امکان را می دهد که بدون توجه به پیچیدگی محیط، یک نمای کامل از برنامه های خود را شخصی سازی کنید. می‌توانید داشبوردی را بسازید که برای کسب و کار شما مناسب‌تر است
شرکت مهندس پیشگان آزمون افزار یاس، خدمات زیر را در حوزه ارزیابی و مانیتورینگ کارایی نرم افزار ارائه می دهد:

آموزش روشهای ارزیابی کارایی سامانه های نرم افزاری از طریق آزمون‌های بار و فشار

اجرای آزمون‌های بار و فشار برروی سامانه های نرم افزاری

تهیه و آموزش ابزارهای تست پرفورمنس (تست بار و فشار) همچون WPLT و LoadTest

مانیتورینگ و مانیتورینگ شاخص های کارایی سامانه های نرم افزاری از طریق ابزارهای مدیریت کارایی همچون AppDynamicsو DynaTrace


نویسنده : شرکت مهندس پیشگان آزمون افزار یاس


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید