انتخاب زبان

چرا APM مهم است؟

چرا APM مهم است؟

در مورد مزایای یکپارچه سازی مدیریت کارایی برنامه (APM) در گردش کار IT و اینکه چگونه می‌توان تجربه کاربری را بهبود بخشید، بیاموزید.

زندگی ما حول محور برنامه‌های کاربردی می‌چرخد. ما از آنها برای تعامل و انجام معاملات با مشتریان خود، افزایش بهره وری در محل کار، در زمان توقف برای پخش ویدیوها، مرور اینترنت و ارتباط با دوستان و خانواده استفاده می‌کنیم. ما انتظار داریم که آنها کارایی بی عیب و نقص و سرعت مطلوب داشته باشند. به آخرین باری که کارایی ضعیف برنامه را تجربه کردید، فکر کنید. آیا سعی کردید مجددا از برنامه استفاده کنید یا - همچون اکثر مصرف کنندگان مورد بررسی - به سادگی ادامه دادید؟

واقعیت این است که میدان نبرد رقابتی جدید دیجیتالی است و برندگان و بازندگان، با تجربه ای که ارائه می دهند، مشخص می شوند. اما این تقاضای نابخشوده از سوی کاربران در سراسر جهان، فن‌آوران را تحت فشار زیادی قرار داده است تا برنامه‌های کاربردی خود را به طور مداوم در دسترس نگه داشته و در بالاترین سطح کارایی خود کار کنند. در صورت عدم توجه به کارایی سامانه‌های نرم‌افزاری، سهامدارن آن در معرض خطر از دست دادن مشتریان و درآمد و نهایتا آسیب رساندن به اعتبار برند خود هستند.

اینجا جایی است که مدیریت کارایی برنامه (APM) وارد عمل می‌شود. با در نظر گرفتن موارد فوق، به راحتی می توان استدلال کرد که APM نه تنها مهم است، بلکه یک ضرورت تجاری است.

APM چیست و چرا مهم است؟

به طور خلاصه، APM، نظارت فعالانه بر بسیاری از جنبه‌های برنامه و محیط آن، به منظور شناسایی و کاهش مشکلات برنامه قبل از تبدیل شدن به مسائل اساسی است. در میان اکوسیستم‌های پیچیده و پراکنده کاربردهای امروزی، می‌توانیم APM را به‌عنوان راهنمای خود در یافتن سوزن (یا سوزن‌ها) در انبار کاه دیجیتالی که در مکان‌های مختلف، در انواع مختلف فناوری قرار دارد، در نظر بگیریم.

اما چرا به طور خاص به APM نیاز داریم؟

بیایید به چند مزیت کلیدی APM و نقش آنها در حل مشکلات کارایی نگاه کنیم.

مزیت شماره 1: APM سیلوهای عملیاتی را خراب می کند.

APM یک نمای یکپارچه را در کل پشته برنامه شما، از جمله هر مؤلفه، نقطه اتصال، وابستگی، و تعامل کاربر ارائه می دهد.

این به تیم‌های متعددی که از برنامه شما پشتیبانی می‌کنند، با تجهیز آنها به دید جامع سود می‌بخشد و به آنها اجازه می‌دهد به گونه‌ای همکاری کنند که بدون APM عملاً غیرممکن است. این امر به ویژه در محیط‌های بسیار پراکنده و چند ابری که امروزه بسیاری از برنامه های کاربردی مدرن را پشتیبانی می‌کنند، مهم است.

تعریف پشته برنامه
پایش Front-Endکارایی برنامه کاربردی شما از دید کاربر نهایی
پایش Back-Endکارایی برنامه در سطح سرویس‌هایی که برنامه کاربردی شما را ایجاد کرده‌ و عملکرد موردنظر کاربر را برای کاربر نهایی فراهم کرده اند.
پایش زیرساخت و ابرکارایی زیرساخت که پشتیبان برنامه کاربردی است و شامل سرورها, پایگاه داده ها, شبکه و سرویس های ابری است که ممکن است شما از آن‌ها استفاده نمایید

مزیت شماره 2: APM به شما امکان می دهد انتظارات مشتری را برآورده کنید و حتی از آن فراتر بروید.

همانطوری‌که قبلاً گفتیم، هنگامی‌که یک برنامه با مشکلات کارایی مواجه می‌شود یا در دسترس نیست، شما در معرض خطر از دست دادن مشتریان خود هستید. APM بینش‌های کارایی بی‌درنگ را ارائه می‌کند که به شما امکان می‌دهد در هنگام بروز مشکلات، سریعا واکنش نشان داده و میانگین زمان اصلاح (MTTR) را کاهش داده و برنامه خود را به کارایی عادی بازگردانید. با حل فعالانه مسائل، بهتر می توانید تجربه بی عیب و نقصی را که مشتریان از برنامه های شما انتظار دارند، ارائه دهید.

APM چطور به کاهش (MTTR) کمک می‌کند
کارایی پایهمعیارهای پایه برنامه کاربردی به درک کارایی برنامه کاربردی بصورت نرمال کمک می کند.
اتوماتیک سازی هشدارایجاد هشدار، زمانی‌که یک شاخص کارایی منحرف شده و کارایی غیرعادی می‌شود.
تحلیل ریشه یابی (RCA)بینشی برای تجزیه و تحلیل مشکلات ارائه می‌دهد تا بتوانید ریشه مشکل را تشخیص دهید.

مزیت شماره 3: APM از سود شرکت شما محافظت می‌کند.

اولویت بندی راه درست با APM
اولویت اول: تأثیرگذاری بر کسب و کارآیا مشکل کارایی موجود در برنامه کاربردی تأثیری بر شاخص های اصلی کسب و کار دارد؟
اولویت دوم: تاثیرگذاری برروی کاربرآیا مشکل کارایی موجود در برنامه کاربردی برروی تجربه کاربری تأثیر می گذارد؟
اولویت سوم: تمامی موارد دیگرآیا مشکلات بوجود آمده، برروی کارایی کل سیستم و برنامه کاربردی تأثیر گذاشته است؟

چه چیزی در دنیای APM در آینده مهم است؟


راه حل های APM به طور مداوم در حال تکامل هستند تا نیازهای فناوری های در حال تغییر را که ما برای ساخت برنامه ها استفاده می کنیم، برآورده سازد. در زمان نگارش این مقاله، ما در آستانه یک تغییر بزرگ هستیم که APM را به مرحله بعدی تکامل خود می‌برد. دو نیروی محرکه این تغییر، مشاهده پذیری و OpenTelemetry هستند که در سطح بالا می توان آنها را دست به دست هم داد.

مشاهده پذیری یک تعریف بسیار سیال دارد. اما به طور کلی، می توانید APM را به عنوان استروئیدها در نظر بگیرید. با توجه به نیازهای پیشرفته تیم‌های DevOps و SRE، مشاهده‌پذیری، داده‌های لازم برای به دست آوردن درک عمیق از سیستم‌های پیچیده و پراکنده را فراهم می‌سازد - که معمولاً به عنوان M.E.L.T تعریف می‌شوند. (سنجه ها، رویدادها، لاگ، ردیابی). این درک دقیق از نحوه عملکرد برنامه ها و سیستم ها به شما کمک می کند تا در صورت بروز مشکلات، MTTR را بیشتر کاهش دهید.

هر چند، این امر عالی به نظر می‌رسد، اما به‌دست آوردن داده‌های M.E.L.T مرتبط موردنیاز برای تحقق این امر بسیار چالش برانگیز است. OpenTelemetry را وارد کنید. OpenTelemetry یک استاندارد مستقل از فروشنده، جهت جمع‌آوری داده‌های تله‌متری برای برنامه‌ها، زیرساخت‌های پشتیبان و سرویس‌ها است که مکانیزم و ​​قالب جمع‌آوری منسجمی را فراهم می‌سازد که برای درک و اعتبارسنجی کارایی در پیچیده‌ترین برنامه‌های کاربردی توزیع شده لازم است.

در حالی‌که قابلیت مشاهده و OpenTelemetry هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند، هر دو، نشانگر تلاش‌های مداوم صنعت برای تسهیل پیچیدگی بوده و اطمینان می‌دهند که برنامه‌ها همیشه تجربیات دیجیتال و نتایج تجاری بهتری را ارائه خواهند کرد. منتظر تحولات در این زمینه باشید.
شرکت مهندس پیشگان آزمون افزار یاس، خدمات زیر را در حوزه ارزیابی و پایش کارایی نرم افزار ارائه می دهد:

آموزش روشهای ارزیابی کارایی سامانه های نرم افزاری از طریق آزمون‌های بار و فشار

اجرای آزمون‌های بار و فشار برروی سامانه های نرم افزاری

تهیه و آموزش ابزارهای تست پرفورمنس (تست بار و فشار) همچون WPLT و LoadTest

پایش و مانیتورینگ شاخص های کارایی سامانه های نرم افزاری از طریق ابزارهای مدیریت کارایی همچون AppDynamicsو DynaTrace


نویسنده : شرکت مهندس پیشگان آزمون افزار یاس


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید